Guide: Det sker i juli

Vi håber, at du nyder sommeren i København – og måske har du endda ekstra god tid til at gå på opdagelse i byen netop nu. Vi giver dig derfor fem tip til både festlige, interessante og musikalske begivenheder, som du kan give dig til i din sommerferie. Rigtig god sommer!

Kom med til havefest

© Gonzales Photo/Kim Matthai Leland

I hjertet af København ligger den fineste Byhave, som er en lille grøn oase og en del af spillestedet Pumpehuset. Selve Pumpehuset er lukket ned for indendørsaktiviteter på ubestemt tid grundet corona, men udendørsvenue- og baren i Byhaven holder derimod åbent hver uge fra onsdag til lørdag kl. 15-24, og der er altid fri entré.

I løbet af sommeren afholdes der forskellige koncerter med blandt andre Blikfang den 31. juli og Sean Nicholas Savage den 12. august – og lørdag den 18. juli er der Byhavefest, hvor nogle af byens festlige dj’s slår tonerne an til havefest. Grundet corona foregår festen og musiklytningen siddende ved borde, hvor der er plads til i alt 250 siddende gæster, så kom gerne i god tid, hvis du vil være sikker på en plads.

I Byhaven er det også muligt både at slukke tørsten og stille sulten, så hvis du blot ønsker en forfriskende tår og et lækkert måltid, er det bestemt også en årsag til at lægge vejen forbi. I baren er det muligt at bestille alt fra kolde økologiske fadøl til saft og sommerfriske cocktails og hos den anmelderroste restaurant Uformel, som er lillesøster til Michelin-stjernede Formel B, serveres simple retter, som hver uge skiftes ud med nye retter og snacks.

Hvor? Byhaven – Pumpehuset, Studiestræde 52, 1554 København V.

Hvornår? Byhavefest: Lørdag den 18. juli 2020 kl. 16 – kom gerne i god tid. Ellers hver uge onsdag-lørdag kl. 15-24.

Pris? Fri entré.

Læs her for mere information.

Til loppefest på Nørrebro

Kom med til loppefest, når Det Grønne Loppemarked inviterer til udendørs loppemarked søndag den 19. juli kl. 10-16 på Nørrebro ved den Grønne Cykelsti mellem Jagtvej og Rantzausgade.

Gå på loppejagt i alt lige fra møbler til tøj og vær med til at hjælpe folk med at sælge ud ved at investere i andres gamle skatte.

Hvor? Jagtvej 16, 2200 København N – loppemarkedet finder sted ved den Grønne Cykelsti mellem Jagtvej og Rantzausgade.

Hvornår? Søndag den 19. juli 2020 kl. 10-16.

Pris? Fri entré.

Læs her for mere information.

En lærerig rute for store og små

Har du lyst til at udforske Frederiksberg? Uanset om du er barn eller voksen, har du nu mulighed for at tage et fortællekort i hånden og gå på opdagelse efter nogle af de fortællinger, der ligger gemt i gader, bygninger og parker på Frederiksberg.

Inspireret af Frederiksbergfortællingerne ved Riddersalens Kiosk i Lorrys Have har Riddersalen i samarbejde med Biblioteket Frederiksberg udviklet ’Fortælleruten’, hvor du blandt andet kan høre om konger, prinsesser og vilde dyr på din vej.

Hvis du kunne tænke dig at få indsigt i andre sommerferieaktiviteter med børn kan du læse her.

Hvor? Frederiksberg – Print kortet her.

Hvornår? Du kan gå ’Fortælleruten’, når det passer dig.

Pris? Gratis.

Læs her for mere information.

Et kig ind i fortiden: Mød Dinosaurernes konge

På Statens Naturhistoriske Museum har du lige nu en unik mulighed for at komme helt tæt på Tristan Otto, der med sine 4 meters højde og 12 meters længde er et af verdens mest komplette Tyrannosaurus rex-skeletter.

Udstillingen ’Dinosaurernes konge’ giver indblik i forholdet mellem rovdyr og bytte, herunder hvordan forskellige dinosaurer udviklede sig gennem tiden for at undgå at blive spist. Som en del af regeringens sommerpakke kan du lige nu og frem til den 9. august besøge museet til halv pris.

Hvis du kunne tænke dig at lægge vejen forbi andre museer i løbet af sommeren til halv pris, kan vi anbefale Statens Museum for Kunst, som du kan læse om her.

Hvor? Statens Naturhistoriske Museum, Øster Voldgade 5-7, 1350 København K.

Hvornår? Søndag, mandag og tirsdag: 10-17, onsdag: 10-21, torsdag, fredag og lørdag: 10-19.

Pris? Som en del af regeringens sommerpakke er der frem til 9. august  2020 halv pris, og derfor er priserne i øjeblikket således: voksen: 52,5 kr., barn: 25 kr., studerende: 25 kr. (husk studiekort).

Som besøgende skal du booke et tidspunkt og købe billet på forhånd via deres webshop for at være sikret adgang, når du ankommer til museet.

Læs her for mere information samt booking af tidspunkt.

Nyd din lille fredag på Plænen

Tivoli byder hver torsdag kl. 19 i løbet af sommeren på koncerter med både upcomming og mere veletablerede kunstnere på Plænen under navnet ’Lille Fredag’, hvor der er god plads, så vi kan holde afstand til hinanden.

Du kan glæde dig til at lytte til Joyce, som spiller torsdag den 23. juli og Freja Kirk, Malte Ebert, Barselona samt Go Go Berlin som blandt andre gæster Plænen i løbet af sommeren.

Udover musik byder Tivoli også på Film på Plænen hver søndag i juli, som du kan læse mere om her.

Hvor? Tivoli, Vesterbrogade 3, 1630 København V.

Hvornår? Hver torsdag kl. 19.00 frem til og med 1. oktober 2020.

Pris? Entrébillet: 135 kr. Turpas: Fra 245 kr.

Læs her for mere information.

I samme kategori

cover-1468234847176-28606331216a
dali-1272141_640
April-K-benhavn
Påskefrokost i København

Tip os

Send dine tips til byen og del dem med resten af København – fra københavner til københavner!

Mest læste

manon-1
keren-perez-LpKso44P3eg-unsplash-scaled
byhaven-1
VesterbroStreetpartyHeader-01

Forsiden netop nu

manon-1
cover-1468234847176-28606331216a
gokart
dali-1272141_640
ice
fars-1
April-K-benhavn
Spisesteder nye

Mest læste

Det sker i København

cover-1468234847176-28606331216a
dali-1272141_640
April-K-benhavn
Påskefrokost i København

Mad og drikke

manon-1
ice
fars-1
Spisesteder nye

Kultur og kunst

smk
SDU-2-2
kultur
hands-4212584_1280

Instagram Feed

Vores bedste guides